
| Model: | VBO125-16NO7 |
|---|---|
| Product Category: | Bridge Rectifiers |
| Manufacturer: | Littelfuse / IXYS RF |
| Description: | BRIDGE RECT 1P |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Box |
| RoHS Status: | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Littelfuse / IXYS RF |
| Series | - |
| Package | Box |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | PWS-C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Single Phase |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | PWS-C |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 1.6 kV |
| Current - Average Rectified (Io) | 124 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 150 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 300 µA @ 1600 V |
