
| Model: | UC2625NG4 |
|---|---|
| Product Category: | Motor Drivers, Controllers |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Description: | IC MOTOR DRIVER |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 28-DIP (0.600", 15.24mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| Interface | Parallel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TJ) |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (3) |
| Voltage - Supply | 10V ~ 18V |
| Applications | General Purpose |
| Technology | Power MOSFET, Power Darlington |
| Supplier Device Package | 28-PDIP |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |
