
| Model: | TRS1-10MSR01EV |
|---|---|
| Product Category: | Thermostats - Mechanical - Industrial |
| Manufacturer: | TOKIN (KEMET) |
| Description: | KEMET, TRS-, TE |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Bulk |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$23.9200
$23.9200
10
$18.9400
$189.4000
25
$17.9400
$448.5000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TOKIN (KEMET) |
| Series | TRS™ |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±4.5°F (±2.5°C) |
| Package / Case | Rectangular Case |
| Mounting Type | Free Hanging |
| Circuit | SPST-NO |
| Termination Style | Wire Leads |
| Switching Temperature | 50°F (10°C) |
| Current Rating - AC | 0.045A (220V) |
| Switching Cycles | 100K |
