| Model: | T73XX103KT20 |
|---|---|
| Product Category: | Trimmer Potentiometers |
| Manufacturer: | Vishay / Sfernice |
| Description: | TRIMMER 10K OHM |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$1.1000
$1.1000
10
$0.9700
$9.7000
25
$0.8700
$21.7500
50
$0.8400
$42.0000
100
$0.8100
$81.0000
250
$0.7600
$190.0000
500
$0.6400
$320.0000
1000
$0.6000
$600.0000
5000
$0.5700
$2,850.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Sfernice |
| Series | T73 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Tolerance | ±10% |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Size / Dimension | Rectangular - 0.276" x 0.260" Face (7.00mm x 6.60mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pins |
| Resistive Material | Cermet |
| Resistance | 10 kOhms |
| Number of Turns | 1.0 |
