
| Model: | STP16CP05B1R |
|---|---|
| Product Category: | LED Drivers |
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Description: | IC LED DRIVER L |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Output | 20V |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Outputs | 16 |
| Frequency | 30MHz |
| Type | Linear |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Current - Output / Channel | 100mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Topology | Shift Register |
| Supplier Device Package | 24-DIP |
| Voltage - Supply (Min) | 3V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |
