
| Model: | SSF67B50B200PM12 |
|---|---|
| Product Category: | Float, Level Sensors - Industrial |
| Manufacturer: | Sensata Technologies – Cynergy3 |
| Description: | DL LVL FLOATSW |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Bulk |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$299.1200
$299.1200
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sensata Technologies – Cynergy3 |
| Series | SSF67PM12 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Output Type | Switch (2) (Dual Float) |
| Voltage Rating | 120VDC, 250VAC |
| Mounting Type | Panel Mount, M16x2 Thread |
| Type | Liquid |
| Operating Temperature | 135°C |
| Output Configuration | SPST-NC, SPST-NC |
| Minimum Liquid Specific Gravity | 0.8 |
| Switch Actuation Level | 1.969", 7.874" (50mm, 200mm) |
| Material - Housing & Prism | 316 Stainless Steel |
| Current | 600 mA |
