| Model: | SN74LS595D |
|---|---|
| Product Category: | Shift Registers |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Description: | IC SERIAL-IN SH |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$13.8300
$13.8300
10
$12.7100
$127.1000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LS |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Elements | 1 |
| Function | Serial to Parallel, Serial |
| Logic Type | Shift Register |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Bits per Element | 8 |
