
| Model: | RGS7R5 |
|---|---|
| Product Category: | Rotary Potentiometers, Rheostats |
| Manufacturer: | Ohmite |
| Description: | POT 7.5 OHM 75W |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Box |
| RoHS Status: | |
Quantity
Price
Total Price
5
$191.6600
$958.3000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Ohmite |
| Series | G |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 7.5 |
| Power (Watts) | 75W |
| Tolerance | ±10% |
| Adjustment Type | User Defined |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Actuator Length | 0.875" (22.23mm) |
| Actuator Type | Flatted |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Resistive Material | Wirewound |
| Taper | Linear |
| Rotation | 300° |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1.0 |
