
| Model: | PXN028-100QLJ |
|---|---|
| Product Category: | Single FETs, MOSFETs |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Description: | N-CHANNEL 100 V |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$0.4800
$0.4800
10
$0.3700
$3.7000
100
$0.2200
$22.0000
500
$0.2100
$105.0000
1000
$0.1400
$140.0000
3000
$0.1300
$390.0000
6000
$0.1200
$720.0000
9000
$0.1100
$990.0000
30000
$0.1100
$3,300.0000
75000
$0.1000
$7,500.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-PowerVDFN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type | N-Channel |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 24A |
| Power Dissipation (Max) | 30W |
| Supplier Device Package | MLPAK33 |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 7 nC @ 4.5 V |
