| Model: | PN3563 |
|---|---|
| Product Category: | Bipolar RF Transistors |
| Manufacturer: | Fairchild Semiconductor |
| Description: | RF SMALL SIGNAL |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Bulk |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
6662
$0.0500
$333.1000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Fairchild Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Gain | 14dB ~ 26dB |
| Power - Max | 350mW |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 50mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 15V |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 20 @ 8mA, 10V |
| Frequency - Transition | 1.5GHz |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
