| Model: | MPR083EJ |
|---|---|
| Product Category: | Sensor, Capacitive Touch |
| Manufacturer: | NXP Semiconductors |
| Description: | CAPACITIVE SENS |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Bulk |
| RoHS Status: | |
Quantity
Price
Total Price
250
$2.4800
$620.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C |
| Type | Buttons, Slider, Wheel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Current - Supply | 1.62mA |
| Number of Inputs | 8 |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Proximity Detection | Yes |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
