
| Model: | MP86950GLVT-P |
|---|---|
| Product Category: | Full Half-Bridge (H Bridge) Drivers |
| Manufacturer: | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Description: | IC HALF BRIDGE |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$3.7700
$3.7700
10
$3.1700
$31.7000
100
$2.5600
$256.0000
500
$2.2800
$1,140.0000
1000
$1.9500
$1,950.0000
2500
$1.8400
$4,600.0000
5000
$1.7600
$8,800.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Series | Intelli-Phase™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Bootstrap Circuit, Diode Emulation |
| Package / Case | 27-PowerVFLGA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | Analog, PWM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Applications | Buck Converters |
| Current - Output / Channel | 50A |
| Current - Peak Output | 90A |
| Technology | Power MOSFET |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 16V |
| Supplier Device Package | 27-TLGA (4x5) |
| Fault Protection | Current Limiting, ESD, Over Temperature, UVLO |
| Load Type | Inductive |
