| Model: | MC10H175PG |
|---|---|
| Product Category: | Latches |
| Manufacturer: | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Description: | IC LATCH QUINT |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | 10H |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Output Type | Tri-State |
| Mounting Type | Through Hole |
| Circuit | 5:5 |
| Logic Type | D-Type Transparent Latch |
| Operating Temperature | 0°C ~ 75°C |
| Voltage - Supply | 4.94V ~ 5.46V |
| Independent Circuits | 1 |
| Delay Time - Propagation | 1ns |
| Supplier Device Package | 16-PDIP |
