
| Model: | MAX1031BCTI T |
|---|---|
| Product Category: | Analog to Digital Converters (ADC) |
| Manufacturer: | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Description: | IC ADC 10BIT SA |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
2500
$6.6400
$16,600.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | Temperature Sensor |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 10 |
| Configuration | S/H-ADC |
| Data Interface | SPI |
| Reference Type | External, Internal |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7V ~ 3.6V |
| Sampling Rate (Per Second) | 300k |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Number of Inputs | 8, 16 |
| Supplier Device Package | 28-TQFN (5x5) |
| Architecture | SAR |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Number of A/D Converters | 1 |
