| Model: | LTC3550EDHC-1#PBF |
|---|---|
| Product Category: | Battery Chargers |
| Manufacturer: | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Description: | IC BATT CHG LI- |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
146
$5.2100
$760.6600
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-WFDFN Exposed Pad |
| Number of Cells | 1 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | USB |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Battery Chemistry | Lithium Ion |
| Supplier Device Package | 16-DFN (5x3) |
| Charge Current - Max | 950mA |
| Programmable Features | Current |
| Fault Protection | Over Voltage, Short Circuit |
| Voltage - Supply (Max) | 8V |
| Battery Pack Voltage | 4.2V |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
