
| Model: | LM4040DEX3-3.3 T |
|---|---|
| Product Category: | Voltage Reference |
| Manufacturer: | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Description: | IC VREF SHUNT 1 |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$1.0700
$1.0700
10
$0.9500
$9.5000
25
$0.9000
$22.5000
100
$0.7400
$74.0000
250
$0.6900
$172.5000
500
$0.6100
$305.0000
1000
$0.4800
$480.0000
2500
$0.4500
$1,125.0000
5000
$0.4300
$2,150.0000
12500
$0.4100
$5,125.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±1% |
| Package / Case | SC-70, SOT-323 |
| Temperature Coefficient | 150ppm/°C |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reference Type | Shunt |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | SC-70-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Noise - 10Hz to 10kHz | 50µVrms |
| Current - Cathode | 70 µA |
| Current - Output | 15 mA |
