
| Model: | IXGT16N170A |
|---|---|
| Product Category: | Single IGBTs |
| Manufacturer: | Littelfuse / IXYS RF |
| Description: | IGBT NPT 1700V |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$14.1100
$14.1100
30
$11.4200
$342.6000
120
$10.7500
$1,290.0000
510
$9.7400
$4,967.4000
1020
$8.9300
$9,108.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Littelfuse / IXYS RF |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-268-3, D3PAK (2 Leads + Tab), TO-268AA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Input Type | Standard |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 5V @ 15V, 11A |
| Supplier Device Package | TO-268AA |
| IGBT Type | NPT |
| Td (on/off) @ 25°C | 36ns/160ns |
| Switching Energy | 900µJ (off) |
| Test Condition | 850V, 16A, 10Ohm, 15V |
| Gate Charge | 65 nC |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 16 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1700 V |
| Current - Collector Pulsed (Icm) | 40 A |
| Power - Max | 190 W |
