
| Model: | ICS853017AM |
|---|---|
| Product Category: | Clock Buffers, Drivers |
| Manufacturer: | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Description: | IC CLK BUFFER 1 |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Number of Circuits | 4 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Output | LVPECL |
| Type | Buffer/Driver |
| Input | CML, LVDS, LVPECL, SSTL |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.375V ~ 5.25V |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Frequency - Max | 2 GHz |
