| Model: | FSQ510H |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters, Offline Switches |
| Manufacturer: | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Description: | IC OFFLINE SWIT |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tube |
| RoHS Status: | |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | FPS™ |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 140°C (TJ) |
| Duty Cycle | 60% |
| Frequency - Switching | 94.3kHz ~ 132kHz |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Voltage - Breakdown | 700V |
| Output Isolation | Isolated |
| Topology | Flyback |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 6.7V ~ 20V |
| Supplier Device Package | 8-DIP |
| Fault Protection | Current Limiting, Over Load, Over Temperature |
| Voltage - Start Up | 8.7 V |
| Control Features | Sync |
| Power (Watts) | 9 W |
