
| Model: | FE37F68L0805KA |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Manufacturer: | KYOCERA AVX |
| Description: | FILM CAPACITORS |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Bulk |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$4.1200
$4.1200
10
$3.5400
$35.4000
56
$3.2100
$179.7600
112
$2.6500
$296.8000
504
$2.3100
$1,164.2400
1008
$2.1400
$2,157.1200
2520
$2.1000
$5,292.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | FE |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Features | Low ESR |
| Package / Case | Radial - 4 Leads |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Applications | DC Link, DC Filtering |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - DC | 1100V (1.1kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.606" (40.80mm) |
| Capacitance | 8 µF |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 9.5 mOhms |
| Size / Dimension | 1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm) |
