
| Model: | CYAC1126-40LQXIT |
|---|---|
| Product Category: | Application Specific Microcontrollers |
| Manufacturer: | IR (Infineon Technologies) |
| Description: | ACG1F |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$2.0900
$2.0900
10
$1.8700
$18.7000
25
$1.7700
$44.2500
100
$1.5100
$151.0000
250
$1.4100
$352.5000
500
$1.2400
$620.0000
1000
$1.0300
$1,030.0000
2500
$0.9500
$2,375.0000
5000
$0.9200
$4,600.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | IR (Infineon Technologies) |
| Series | ACG1F |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 40-UFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, USB |
| RAM Size | 4K x 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Program Memory Type | FLASH (16kB), ROM (32kB) |
| Applications | USB Type C |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Supplier Device Package | 40-QFN (6x6) |
| Number of I/O | 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
