| Model: | CS51022ADBR2G |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Switching Controllers |
| Manufacturer: | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Description: | IC REG CTRLR MU |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Sanyo Semiconductor/onsemi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Transistor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Function | Step-Up/Step-Down |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Frequency - Switching | 1MHz |
| Topology | Flyback, Forward Converter, Push-Pull |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 7.7V ~ 20V |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Synchronous Rectifier | No |
| Control Features | Current Limit, Soft Start |
| Output Phases | 1 |
| Clock Sync | No |
| Number of Outputs | 1 |
