
| Model: | BZT52C22S |
|---|---|
| Product Category: | Single Zener Diodes |
| Manufacturer: | NextGen Components |
| Description: | DIODE ZENER 22V |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
12000
$0.0800
$960.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NextGen Components |
| Series | BZT52C |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±5% |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 22 V |
| Impedance (Max) (Zzt) | 55 Ohms |
| Supplier Device Package | SOD-323 |
| Power - Max | 200 mW |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 900 mV @ 10 mA |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 17 V |
