
| Model: | ADM3490EARZ-REEL7 |
|---|---|
| Product Category: | Drivers, Receivers, Transceivers |
| Manufacturer: | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Description: | IC TRANSCEIVER |
| Encapsulation: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| RoHS Status: | 1 |
Quantity
Price
Total Price
1
$4.9000
$4.9000
10
$4.4000
$44.0000
25
$4.1600
$104.0000
100
$3.6000
$360.0000
250
$3.4200
$855.0000
500
$3.0700
$1,535.0000
1000
$2.5900
$2,590.0000
2000
$2.4600
$4,920.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Linear Technology (Analog Devices, Inc.) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Transceiver |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Data Rate | 10Mbps |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Receiver Hysteresis | 50 mV |
| Duplex | Full |
